خانه| پيام

سبد سفارشات شما


نام کالا قيمت تعداد حذف

نمونه هایی از عوارض و معایب ارتودنسی


 
قيمت 0ريال

نمونه هایی از عوارض و معایب ارتودنسی
نمونه هایی از عوارض و معایب ارتودنسی

به طور کلی می توان گفت انجام ارتودنسی هیچ عارضه ای به دنبال ندارد. اما در افرادی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی کنند و در انجام دستورات متخصص ارتودنسی کوتاهی می کنند، برخی عوارض مشاهده می شود. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت لازم توسط فرد و نادیده گرفتن دستورات و آموزش های متخصص ارتودنسی، مشکلاتی بروز می کند که با کمی دقت از وقوع آن ها پیشگیری می شود، مشکلاتی مانند:

ایجاد درد و ناراحتی در طول دوره درمان:

تجربه دستگاه ارتودنسی دندان می تواند سبب ایجاد احساس درد و ناراحتی در افراد شود که کاملاً طبیعی است. این احساس درد به دلیل اعمال فشار و نیروی سیم ارتودنسی به دندان ها و حرکت آن ها به سمت موقعیت درست است.

زخم و خراش:

یکی از عوارض ارتودنسی ایجاد زخم در دهان است که در صورت استفاده نادرست از براکت ها در دهان ایجاد می شود. اگر از براکت ها مراقبت نشود و یا رژیم غذایی مناسب نباشد، براکت ها دچار آسیب دیدگی می شوند و به بخش داخلی دهان آسیب وارد می کنند.

پوسیدگی دندان و التهاب لثه:

یکی دیگر از عوارض و معایب ارتودنسی که از وجود بریس در دهان نشأت می گیرد، گیر کردن مواد غذایی در براکت هاست. این عمل باعث تجمع باکتری و میکروب در دهان می شود و شرایط لازم برای پوسیدگی دندان و التهاب و عفونت لثه را فراهم می آورد. این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی به خوبی انجام نشود و استفاده از مسواک و نخ دندان  در طول دوره درمان جدی گرفته نشود.

بیشتر بخوانید :

·         ارتودنسی سنتی

·         ارتودنسی اقساطی

عدم تثبیت وضعیت دندان ها بعد از درمان:

یکی دیگر از عوارض و معایب ارتودنسی که سبب عدم اقدام افراد به این درمان می شود، خطر بازگشت دندان ها به وضعیت اولیه پیش از درمان است. برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، بعد از اتمام دوره ارتودنسی و برداشتن دستگاه ارتودنسی از روی دندان، لازم است از ریتینر یا نگهدارنده استفاده شود. در صورت کوتاهی بیمار و عدم استفاده از ریتینر توسط او این امکان وجود دارد که دندان ها به مشکل و ناهنجاری دچار شوند.

تحلیل و کوتاه شدن ریشه دندان ها:

یکی از معایب و عوارض ارتودنسی، احتمال کوتاه شدن طول ریشه دندان ها است. حرکت دندان ها در مدت زمان ارتودنسی احتمال دارد موجب به وجود آمدن این مشکل شود؛ البته احتمال آن بسیار کم است. این عوارض معمولاً در افرادی مشاهده می شود که سابقه بیماری آسم یا تروما دارند. با توجه بیشتر به این بیماران می توان تا حد امکان از بروز چنین عوارضی پیشگیری کرد. لازم به ذکر است که متخصص ارتودنسی با آگاهی کافی در زمینه حرکت دندان ها مانع از آسیب و تحلیل ریشه دندان خواهد شد.

تشدید مشکلات دندان:

تشدید مشکلات مربوط به دندان، یکی دیگر از معایب و عوارض ارتودنسی است. با اینکه حرکت دندان ها در ارتودنسی می تواند سبب تغییر وضعیت دندان ها به سمت موقعیت درست شود؛ اما به دلیل استفاده از دستگاه وسایل مختلف ممکن است مشکلاتی همچون تغییر رنگ دندان بروز کند.

منبع : مجله اینترنتی دندانپزشکی

پشتیبانی توسط بيزنا | طراحی قالب توسط مهدی نت